5 טיפים ללימודי אנגלית מחיי היום יום

טיפים ללימודי אנגלית לילדים

עבור ילדים רבים (וכמו גם להורים), אחד המקצועות המשמעותיים והמאתגרים ביותר הוא אנגלית. לימודי אנגלית הם (ברוב המקרים) חובה מכיתה ג' בבתי הספר היסודיים. עם זאת, ישנם ילדים שיש להם סלידה חזקה מלימודי שפות. אף על פי כן, היכולת לתקשר בשפות זרות, במיוחד באנגלית, היא חיונית להכנה מוצלחת לעתיד. אז איך להניע ילדים צעירים ללמוד אנגלית גם אם אנחנו בעצמנו לא שולטים בה במאת האחוזים?

הלן דורון טיפים ללימודי אנגליתטיפ 1: מתחילים כמה שיותר מוקדם

אנגלית נדרשת בכל מקום בימינו והידע שלה הוא קריטי בכל מקצוע, כמעט. אם מתחילים ללמוד אותה מוקדם זה עשוי להיות מועיל לעתידו של הילד. “עם למעלה מ-37 שנות נסיון שאנו מלמדים אנגלית לילדים, העובדות מראות שמומלץ להתחיל ללמוד שפה בגיל צעיר ככל האפשר, אפילו בגיל שלושה חודשים. ברגע שילדים יכולים להאזין לשירים באנגלית – למידת השפה יכולה למעשה כבר להתחיל “ אומרת הלן דורון, מנכ”לית ומייסדת חברת הלן דורון.

 

טיפ 2: על טעויות לא משלמים

יכולות השפה שלנו לא נמדדות בטעויות. אין ספק שעדיף לדבר עם שגיאות מאשר לא לדבר בכלל – לכן מומחים ממליצים לא להעניש ילדים על טעויות. אפשר לקחת דוגמה מתהליך של רכישת שפת אם: כאשר תינוק אומר מילה חדשה, אנחנו מעודדים אותו גם אם ההגייה אינה נכונה או אם יש בה טעות. מטעויות שוליות אפשר להתעלם  כי הם יתקנו את עצמם בעתיד, ועל משפטים או מילים עם טעויות אפשר פשוט לחזור בעצמנו, בנוסח הנכון תוך שימוש בחיזוקים חיוביים. ברוב המקרים טעויות דקדוק יעלמו עם הזמן, כל עוד לילדים יש הזדמנות לתרגל את השפה כמה שיותר.

טיפ 3: קבוצה קטנה

למידה בקבוצה גדולה לא תמיד מאפשרת להתאים אישית את החומרים ואת השיטה לקצב ההתקדמות של כל ילד. אנו ההורים, יכולים לעזור ברכישת השפה האנגלית בין היתר באמצעות בחירה בלימוד בשיטה אינטואיטיבית, מהנה ובמסגרת של קבוצות קטנות, המאפשרת למורה להעניק יחס אישי לכל ילד ולהתקדם בחומרים בהמשך לרמת כל הקבוצה.

 

ללמוד אנגלית בדרך מהנה

טיפ 4: ללמד בדרך המעניינת אותם

באופן טבעי, הדברים שמעניינים את המבוגרים פחות מעניינים את הילדים, ולכן על השיעורים להיות מותאמים לשמירה על תשומת לב הילדים. הכלל הוא ברור – ילדים לומדים טוב יותר אם הם לומדים על משהו שהם מעוניינים בו. מעקב אחרי קבוצת כדורגל אהובה, הזמנת משחק או בגד באתר קניות בחו”ל או אפילו צפייה בסרטון מצוייר מוכר המדובב אנגלית יכולה להיות אתגר מושך עבורם, ומשולבת בהתאם בתכנית הלימודים.

טיפ 5: מתן השראה

השפה האנגלית כבר מזמן לא נמצאת בשימוש רק בחו”ל. כמות הפעולות היומיומיות בהן משתמשים באנגלית הולכת וגדלה. בין אם מדובר בחיפוש מידע באינטרנט, בתרגום שיר או סרטון אהוב ב-YouTube, במשחק מחשב ועוד שלל דוגמאות –  האנגלית בכל מקום והיא מעוררת  את השראה בילדים ועוזרת לדחוף אותם לכיוון למידה יעילה. “לילדים חשוב לראות שהם יכולים להפיק תועלת משליטה בשפה זרה ולהבין שלימוד שפה הוא השקעה לחיים, ולא עוד מקצוע חובה בבית הספר”, מסכמת הלן דורון.